HASZCZAKI

Syberian Husky - nasz ulubieniec


#1 2009-06-02 22:39:29

Haska

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-25
Posty: 47
Punktów :   
WWW

Artykuły o husky

nie wiedzialam gdzie taki temat wstawić, gdzie moglibysmy poszerzać swoja wiedzę na temat husky. jeśli ktoś z Was znajdzie jakiś artykuł w necie który jest warty uwagi to może wstawiać go tutaj. ja na sam początek proponuje artykuł z naszej strony.

Pseudohodowle.
Pseudohodowcą jest każda osoba, która rozmnaża psy bez rodowodu w celach zarobkowych. Dla takiej osoby sprzedaż szczeniaków to przede wszystkim doskonały i niezwykle dochodowy interes!

CZYSTOŚĆ RASY

Pseudohodowle to zmora ostatnich lat. Coraz więcej osób decyduje się na zakup rasowego psa, niestety w dalszym ciągu głównym kryterium w wyborze szczeniaka jest jego cena.  Ten fakt wykorzystują właśnie pseudohodowcy. Kryją oni teoretycznie rasowe suki teoretycznie rasowymi psami. Dlaczego teoretycznie?  Są to psy nie posiadające rodowodu, ciężko więc dojść jakich przodków miały  i czy w którejś linii suka rasy Siberian Husky nie została pokryta psem innej rasy. Osoba tzw. z ulicy nie znająca dokładnie wzorca rasy nie rozpozna czy ma do czynienia ze 100% SH, czy tylko krzyżówką. Po kilku miesiącach może się okazać, że ze ślicznego szczeniaczka o błękitnych oczach wyrósł huskopodobny kundelek. Między innymi żeby uniknąć takich niespodzianek należy decydować się na psy rodowodowe, pochodzące z dobrych i sprawdzonych hodowli. Jednak to nie jest najgorsze co może się zdarzyć. Każdy ze zdrowym podejściem do zwierząt będzie kochał swojego pupila nawet wtedy gdy jego wygląd odbiegał będzie od jego początkowych wyobrażeń właściciela. 

CHOROBY GENETYCZNE

Dużo poważniejszą kwestią jest sprawa specyficznych dla rasy husky chorób genetycznych takich jak np.: dysplazja czy katarakta. Niewielu pseudohodowców zdaje  sobie sprawę, że psy przed dopuszczeniem do rozrodu należy dokładnie przebadać właśnie pod kątem wad genetycznych, a osobniki posiadające zmutowane geny wykluczyć z hodowli, tak aby choroba nie była przenoszona na kolejne pokolenia.  To niewielka cena biorąc pod uwagę ile krzywdy, bólu i cierpienia mogą przynieść naszemu psu tego typu choroby.

Choroby genetyczne ujawniają się nie w każdym pokoleniu, stąd nie ma możliwości oceny po wyglądzie rodziców czy szczeniaki będą zdrowe. Konieczne jest przebadanie psa, którego nie wykonamy w zwykłym gabinecie weterynaryjnym! Stąd jeśli hodowca mówi nam, że pies jest przebadany pod kątem wszystkich chorób przez najbliższego weterynarza to albo celowo wprowadza nas w błąd albo sam nie jest świadomy zagrożeń płynących z chorób genetycznych.

BEZDOMNOŚĆ

Pseudohodowcy w ogromnym stopniu przyczyniają się do bezdomności psów w naszym kraju. Bezmyślne rozmnażanie prowadzi do przepełniania schronisk. Wystarczy, że z każdego pseudohodowlanego miotu co najmniej jeden szczeniak trafi w ręce „rozmnażacza" a populacja niechcianych psów wzrośnie kilkukrotnie. Popyt nakręca podaż, stąd coraz więcej pseudohodowli w Polsce...Nasza decyzja o kupnie psa bez rodowodu nie jest więc moralnie obojętna.



Dlaczego nie warto kupować psa od pseudohodowcy?

Głównym jego celem jest chęć zarobienia pieniędzy, dla niego pies to towar a nie żywa istota.
Nawet jeśli psy maja zapewnione dobre warunki, nie wyklucza to przenoszenia chorób genetycznych.
Pseudohodowca chce jak najszybciej pozbyć się szczeniaków, nie zastanawia się więc w jakie ręce trafiają i czy przyszły właściciel zapewni im takie warunki na jakie zasługują. Pseudohodowca będzie zachwalał swoje szczeniaki jako „doskonały prezent do każdego”, przemilczy przy tym wady i wymogi rasy.
Pseudohodowca sprzedaje swoje szczenięta na giełdzie, rynku, pod budynkami gdzie odbywają się wystawy, ostatnio najczęściej w Internecie. Po dokonaniu zakupu nie spotkasz go już nigdy w życiu, w razie chorób, śmierci psa nie poniesie on za to żadnej odpowiedzialności. 
Pseudohodowca nie opiekuje się szczeniakami które nie znalazły domu. Takie psy są dla niego kulą u nogi: trzeba je karmić, pielęgnować więc nie przynoszą zysku a straty. Rozmnaża nadmiernie swoje zwierzęta, więc najczęściej nie wszystkie udaje mu się sprzedać.
Pseudohodowca dba o swoją sukę dopóki jest w stanie rodzić nowe pieski, kiedy z wycieńczenia lub starości nie jest do tego zdolna pozbywa się jej w najlepszym przypadku oddając do schroniska, często suczka zmuszona jest rodzić co cieczkę, szczenięta z takich miotów są słabe, podatne na choroby.
Pseudohodowca dla zysku będzie krzyżował psy blisko ze sobą spokrewnione (brata z siostrą, matkę z synem), szczenięta z takich miotów cieszą się zazwyczaj nie najlepszym zdrowiem.
W drastycznych przypadkach pseudohodowca znęca się nad zwierzętami, trzymając je w niegodnych warunkach: małych kojcach, komórkach, klatkach, karmiąc byle czym, nie sprzątając po nich, tak że po kilku dniach żyją one w swoich odchodach.
Pseudohodowca rzadko kiedy dba o zdrowie szczeniaków: szczepienia, odrobaczanie to dla niego zbędny wydatek. Koszt szczepienia zwierzaka stanowi duży procent ceny zwierzęcia, stąd pseudohodowcom nie opłacałoby się sprzedawać szczeniaka w cenie 300zł. Książeczki zdrowia są często podrabiane, jeśli nie jesteś weterynarzem, możesz nie mieć możliwości rozpoznania przez kogo została wydana książeczka.


Cechy dobrego hodowcy:

-traktuje psy jak swoich przyjaciół i na pierwszym miejscu stawia ich dobro
- nie hoduje wielu ras, jedynie tą o której posiada dogłębną wiedzę
- zanim pies jest dopuszczony do rozrodu jest badany na stawy (i oczy)
- nie prowadzi sprzedaży szczeniąt "z papierami i bez"
- szczenięta razem z matką mieszkają w domu, są przez nią karmione i przebywają z nią co najmniej 7 tygodni, od małego są uczone kontaktu z człowiekiem
- wszystkie szczenięta z miotu mają tatuaże i metryczki
- szczenięta mają książeczkę zdrowia z pierwszym szczepieniem i odrobaczeniem
- wyłącza z hodowli osobniki nie spełniające wymaganych kryteriów hodowlanych, nie rozmnaża zwierząt niehodowlanych
- opiekuje się swoimi psami, nawet tymi które (np. ze względu na wiek) nie są używane w hodowli
- dba o to, by szczeniak nie trafił w niepowołane ręce, przed dokonaniem sprzedaży przepytuje nas, w jakich warunkach będzie mieszkać szczeniak, utrzymuje z nabywcami stały kontakt, odpowiada na nasze pytania, zawsze służy radą i pomocą w razie wystąpienia problemów
- możemy obejrzeć matkę (a czasami i ojca) szczeniąt
- dla niego liczy się jakość, a nie ilość

Copyright (c)2009 HuskyAdopcje.hekko.pl

Offline

 

#2 2009-06-03 22:50:17

COLT

Użytkownik

1812817
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-07-05
Posty: 624
Punktów :   

Re: Artykuły o husky

A ja mam pytanie skąd w ogóle wzięły się psy rasowe nierodowodowe? Słyszałam ze to dlatego że kiedyś jak sie rodziły szczeniaki to tylko pare pierwszych miało rodowód reszta nie... wiec pomyśłałam sobie że to może stąd się wzięły psiaki bez rodowodów ale rasowe. Bo jestem przeciwnikiem pseudo hodowli jak najbardziej.


http://www.wilddogsteam.cba.pl

"Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego" - Josh Billings

Offline

 

#3 2009-06-05 19:44:11

Haska

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-25
Posty: 47
Punktów :   
WWW

Re: Artykuły o husky

moze ktoś inny wyjaśni tę kwestię
ja wiem tylko tyle ze do dziś jest to ulubione kłamstwo pseudohodowców- że tylko pierwsze szczeniaki z miotu dostają papier.

Offline

 

#4 2009-10-31 17:59:20

bella i maniek

Użytkownik

Skąd: szczecin
Zarejestrowany: 2009-10-22
Posty: 40
Punktów :   

Re: Artykuły o husky

Ja mam Mańka od Pana,który sprzedawał pieski na giełdzie.Wiem,że zle zrobiłam kupując tam mojego skarba(choc na chwile obecną wcale nie żałuje bo Maniek to całe moje życie),ale od paru miesięcy zaczęłam czytac różne artykuły dotyczące pseudochodowców i wiem jak strasznie traktowane są tam pieski,dlatego z kupnem następnego haszczaka poczekam,albo wezmę ze schroniska.Maniuszka pomimo swego wyglądu był niesamowicie wychudzony,bojazliwy i mial na sobie chyba z tysiąc kleszczy kiedy go kupowalam,acha i nie miał szczepień(żadnych)a miał 4 miesiące.Tak sobie myślałam,że przydałaby się jakaś kampania w telewizji na temat pseudochodowców bo takiej jeszcze nie widziałam,niestety.Pozdrowienia dla Wszystkich;]
ps.(przepraszam za błędy)

Offline

 

#5 2009-10-31 19:05:25

amarok

Moderator

Zarejestrowany: 2008-04-23
Posty: 486
Punktów :   

Re: Artykuły o husky

Nasze również są bez rodowodu ale kochamy je i robimy wszystko aby było im dobrze.
Kiedy kupowaliśmy pierwszą nie miałem internetu i zielonego pojęcia co to jest Husky - przyznaję - ale teraz również jestem przeciwny pseudohodowlom, przeczytałem dużo i rozumiem jakie wyrządzają szkody.
Natomiast nie pomijajmy tego, że w prawdziwych hodowlach również zdarzają się czarne owce. Niedawno jedna pani napotkana na spacerze powiedziała mi, że jej brat kupił jakiś czas temu malamuta z rodowodem  i okazało się że szczeniak jest ślepy. Pojechał do hodowcy, żeby oddać piecha a gość nie chciał go przyjąć. Zaproponował tylko drugiego szczeniaka

Offline

 

#6 2009-10-31 22:36:54

bella i maniek

Użytkownik

Skąd: szczecin
Zarejestrowany: 2009-10-22
Posty: 40
Punktów :   

Re: Artykuły o husky

Powiem szczerze,że ja też nie wiedziałam co to za rasa,ale odrazu zakochałam się w tej małej puszystej kulce.Dopiero po pewnym czasie jak zaczęłam czytac różne artykuły o haskich przeraziłam się,ale postanowiłam sobie,że będę prubowała wychowac Mańka jak najlepiej,abyśmy się mogli porozumiec,bo jakby niepatrzec stał się członkiem rodziny;]Czasami miałam naprawdę dosyc,ale jak tak na mnie spojrzał tymi pieknymi gałami to odrazu zlośc i wszystkie złe emocje mi przechodziły.Niema wspanialszej rasy jak nasze haszczaki,są jedyne w swoim rodzaju i za to je kocham;];];]

Offline

 

#7 2009-11-15 18:06:22

 demolka6661

Użytkownik

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-11-12
Posty: 12
Punktów :   

Re: Artykuły o husky

ja swojego kupiłam od faceta z wioski, powiedział że oboje rodzice to syberiany, mam nadzieje że nie kłamał...:0 i że w przeszłości nie przewinęła się żadna inna rasa przez ich pokolenia..


born to be wild!!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl